Historie lokality KUFŠTEJNSKO

AUTOCAMP WILSONKA se nachází v lokalitě s historickým názvem KUFŠTEJNSKO /Kufštejn, Na Kufštejnských/. Toto označení je zřejmě odvozeno od jména hradu KOKŠTEJN, KUFŠTEJN, který ve středověku stával na nedaleké skalní ostrožně, dnešní WILSONOVĚ SKÁLE, od níž převzal svůj název i současný kemp.

Existující areál kempu je umístěn na pozemcích patřících původně k majetku vodního mlýna. Tento historický mlýn stával od nepaměti na levém břehu řeky JIHLAVY, nedaleko brodu, později mostu na cestě spojující Náměšťsko s Hrotovickem.

Malebné okolí mlýna, nazývaného po roce 1891 podle majitelů "Kuchynkův", se stalo oblíbeným místem návštěv turistů a rekreantů. Proto bylo ve mlýně od 30. let minulého století zavedeno poskytování ubytovacích a hostinských služeb pro tzv. letní hosty.

Tato činnost zde pokračovala až do počátku 40. let minulého století, kdy byla z důvodu válečných omezení zastavena. Situace po II. světové válce však již nepřála soukromému podnikání. Nakonec i samotná mlýnská usedlost musela ustoupit výstavbě Vodního díla Dalešice a roce 1976 došlo k jejímu zbourání. Jedině kamenný kříž, jež stával před vjezdem do mlýna byl před zatopením zachráněn a dnes se nachází na západní straně kempu u vyhlídky na nový most.

Napuštěním přehradní nádrže v roce 1978 získala lokalita KUFŠTEJNSKO nové možnosti pro rybaření, vodní sporty a letní rekreaci, což vedlo ke vzniku veřejného tábořiště, předchůdce dnešního kempu.

Dobudování potřebné infrastruktury a služeb v AUTOCAMPU WILSONKA je spojeno se záměrem vytvořit lepší podmínky pro rozvoj turistiky a rekreace v lokalitě KUFŠTEJNSKO a i na celé DALEŠICKÉ PŘEHRADĚ.

© 2011 Webhosting, webdesign - mcrai.eu
Rezervace